Зима

Зима
Пролет

30 юли 2015 г.

Самота на планина, суета на плажа

"Проблем за българите е и превръщането на властта и парите в основна ценност, която отчуждава хората..."
 
 Почивката на планина е предпочитана от интровертите, докато по плажовете ще срещнете повече екстроверти, коментира за БТА психологът Красимир Калпаков.

"Предразположените към осмисляне и по-дълбок духовен живот избират планината, докато морето е по-присъщо за онези, които искат да контактуват с много хора и желаят да преживеят силни, бурни емоции. Хората от златната възраст обикновено харесват планински отдих", допълни Калпаков. Има обаче и категория, която се отдава и на двете форми на почивка.

Почивка в града или в големите и шумни комплекси по морето се предпочита от по-дейните хора, от онези, които търсят бърза консумация на емоция и развлечения, предоставени в готов вид.

"Най-забързани да грабят от живота са младите, затова те държат да има дискотеки, аквапаркове и разни други модерни неща", каза Калпаков.

"Българинът като цяло не може да почива добре и да се радва на малките неща", коментира психологът. - Причината е мисленето в посока "Моят дом е моята крепост" и превръщането на почивката в обслужване на битови проблеми. Построяването, оборудването и снабдяването на дома с провизии изземат почивката ни и колкото повече се отърваваме от тези предразсъдъци и наслагвания от миналото, толкова повече енергия ще освободим да виждаме случващото се около нас и да му се радваме", допълва той.

"Животът около нас тече с пълна сила, дори и когато работим, хубавото продължава да се случва, затова е важно да се научим да се наслаждаваме на малките неща - на срещата с приятели, на някой красив изгрев, да се радваме на топлото слънце през лятото и на снежинките през зимата", смята психологът.

"Важно е да вземем онова, което природата и животът ни раздават, да свалим очилата и това да стане ежедневен двигател на захранване с добри и положителни емоции", казва Калпаков.

"Едно семейство от Германия няма да си позволи да загуби целия уикенд за дейности, свързани с дома, задължително поне през единия от почивните дни ще се разходят всички, ще покарат колело в парка, ще хапнат сандвичи на тревата. Не е задължително да отидат на показна почивка на Бахамските острови, за да се порадват на живота и един на друг", допълва той.

"Така е и в Белгия, Франция, Италия... Дори в работен ден хората намират време да се разходят под дъжда и да се порадват на природата", посочи Красимир Калпаков.

"Проблем за българите е и превръщането на властта и парите в основна ценност, която отчуждава хората, потиска сетивността им и ги принуждава да вкарват енергия в гонене на успеха на всяка цена", допълни психологът.

Красимир Калпаков смята, че по време на почивката е важно да трупаме положителни емоции, тъй като те са едни от основните храни за нашето съществуване. 


"Човек е оцелял, защото положителните емоции винаги са с една повече от отрицателните, това е двигател на нашето живеене и човешко отстояване - начин да нахраниш сетивата си, да се отдадеш на това, което в работен режим не си успял да направиш", допълва психологът.

Според него емоцията е физически отговор на човешкото тяло дали в някаква ситуация се чувстваме добре, или не.
 

"Няма нужда да търсим някаква възвишеност, това са съвсем обикновени неща, част от нашата същност - такива ни е създала природата, Бог или някой друг велик творец", допълни Калпаков.

Той смята, че всеки от нас трябва да се опита още преди да излезе в отпуск да анализира себе си, да види какво му е необходимо, за да планира нужната почивка за сваляне на напрежението и трупане на положителен опит и емоции.

"Човек като живо същество живее в режими на зареждане и разреждане и тази пулсация в човешкото тяло се пренася в емоционалния, психологическия живот", допълни Красимир Калпаков. 


"Ако успеем да намерим този пулсиращ механизъм в собствения си живот, този режим на мобилизация и отпускане, на редуване на вършене на важни за нас неща и почивка, то със сигурност ще сме максимално полезни за себе си", съветва психологът.

Няма коментари:

Публикуване на коментар