Зима

Зима
Пролет

12 април 2016 г.

Пиратската партия се кани да превземе Исландия на абордаж

Според проучванията 43% от исландците възнамеряват да гласуват за нея

Исландската Пиратска партия, основана като маргинално протестно движение, се озова в изненадващата ситуация да има шанс да вземе властта в една страна, отвратена от своя политически и финансов елит.

Според проучванията 43 на сто от исландците възнамеряват да гласуват за партията, толкова много избиратели са гневни, след като видяха имената на стотици свои богати съграждани в Панамските документи, което означава, че имат интереси в данъчни убежища.

"Не можем да предскажем дали тази ситуация ще се запази, но това, което виждаме, е че, хората харесват нашия стил и подход", заяви пред Франс прес "пиратската" депутатка Аста Гудрун Хелгадотир. 


"Дори възрастни хора, които не влизат в интернет, ни искат печатни брошури".

Нещата се развиха изключително бързо за тази формация, която до голяма степен все още се изгражда. Националната й централа в старото пристанище на Рейкявик е с размерите на двустаен апартамент с мецанин. Тя отговаряше на началната амбиция да се внесе нов полъх в политиката, но може бързо да се окаже тясна за една управляваща в бъдеще партия.

Биргита Йонсдотир, поетеса, активистка на сайта Уикилийкс, основава партията през 2012 г. след разпадането на Движението на гражданите - група за пряка демокрация, за депутатка от която е била избрана три години по-рано.

"Тя търсеше себе си. Тя е бунтар и веднага й хрумна тази идея за Пиратска партия, която веднага получи популярност", припомня Стефания Оскарсдотир, професор по политически науки в Университета на Рейкявик.

Разполагаща с изключително ограничени средства, новопоявилата се партия едва преминава 5-процентовата бариера на парламентарните избори през 2013 г. и има трима депутати в парламента. Оттогава насам тя опровергава прогнозите, които й предричаха съдбата на други протестни движения, повече или по-малко сериозни, породени от сътресенията след финансовата криза.

В Пиратската партия се опитват да не се главозамайват от популярността и интереса на журналистите от цял свят, а да популяризират идеалите си. Прозрачност, пряка демокрация, борба с корупцията, независимост от бизнес средите, защита на правата на индивида са темите, вълнуващи "пиратите", които заявяват, че са скъсали със стария подход за правене на политика, с десница срещу левица и мнозинство срещу опозиция.

Хоризонтална структура

"В други партии, когато си млад и се включиш в политиката, нещата са прости: започваш със слушане на речите на партийните лидери и аплодираш. Нищо общо с това тук. Всички участват, всички могат да пишат предложения, които ще бъдат обсъдени", подчертава Карл Хедин, 21-годишен активист, който се движи из малката столица на скейтборд.

Партията държи на "хоризонталната" си структура, с йерархия, сведена до един най-прост минимум: Изпълнителен комитет от седем членове и седем заместници, с ротационно председателство.

"Тази слаба структура е едновременно силата и слабостта на "пиратите". Те трябва да намерят компетентни хора, за да може тя да функционира, в противен случай ще е трудно. В политиката трябва да си доста организиран, за да може в изборния ден потенциалните ти избиратели наистина да отидат до урните", подчертава Оскарсдотир.

Според нея "за момента Пиратската партия е прекрасна организация, за която да заявите, че ще гласувате, и да изпратите послание. Много избиратели обаче ще искат повече по време на кампанията" за парламентарните избори през есента.

Те може да пожелаят да узнаят с кои партии се планира съюзяване предвид факта, че нито една формация в страната не е печелила парламентарно мнозинство от получаването на независимост през 1944 година. Официално обаче никой не обсъжда евентуална правителствена коалиция с Пиратската партия. Такава не се дискутира и в самата формация, обединяваща либертарианци, активисти на радикалната левица, леви и центристки либерали и враждебно настроени към идеологиите киберактивисти.

"Вероятно ще работим с левицата. Днес десницата не се ползва с доверие", отговаря депутатката Хелгадотир.


Няма коментари:

Публикуване на коментар