„Мишел, плати ни!” – казали на изпроводяк чиновниците от УЕФА.
Това е най-новият виц във футболните среди след подадената преди два дни оставка от шефа на европейската футболна централа Мишел Платини. Вероятно оригиналният виц щеше да е по-смешен, ако не съдържаше в себе си целия трагизъм на съвременния футбол, чиито традиционни ценности бяха захвърлени на боклука от шайка меркантилници.
Днес един по един устоите на романтичния футбол от близкото минало изчезват. Всепоглъщащата уста на комерсиалния спорт схрусква и последните останали трохи на онзи футбол, който живееше в мъжката, здрава и технична игра на терена и в шума, емоциите и лудостта на хората по застарелите трибуни. Те, истинската игра и истинските чувства, вече са застрашен вид, изчезващ.
След като един от последните символи на романтичния футбол „Уест Хам” клекна под натиска на модерния футбол, значи битката е безвъзвратно загубена. Играчите – чиста проба биткаджии, и феновете – предани и страховити, дълго време правеха иначе скромния откъм успехи „Уест Хам” (трикратен шампион на Англия и носител на КНК) един от най-симпатичните клубове в цял свят. Пример за възхищение. Клуб, вдъхновяващ и олицетворяващ истинския смисъл на играта.
Е, край! След 112 години живот, 2398 мача и безброй мигове на неподправени емоции и силни чувства „чуковете” изоставят своя „Болейн граунд”. Или „Ъптън парк”, както е по-известен сред футболните фенове. Мястото, което преживява бомба по време на Втората световна война. Мястото, от което започва славната кариера на легендата Боби Мур. Мястото, където Били Бондс, Тревър Брукинг, Джеф Хърст и десетки други легенди са вълнували поколенията. Мястото, на което в по-ново време вилня Паоло ди Канио. Където Рио Фърдинанд, Франк Лампард, Джо Коул правят първите си стъпки.
„Атмосферата, близостта на феновете, историята” – това е, което според настоящия капитан Марк Ноубъл придава тази особена специалност на „Ъптън парк”. „Ние сме семейство, всички се държим заедно в добро и лошо”, споделя още Ноубъл. Е, време е сплотеното семейство да изостави малкия, кокетен и уютен дом и да се премести в луксозно, многостайно жилище, оборудвано с последните достижения на технологиите и интериорния дизайн. Такъв е стандартът на приятелското обкръжение на семейството на „Уест Хам” и те не могат да изостават от тенденциите. Иначе на тях ще се гледа с недобро око. Като на второ качество семейство, неспособно, неуспяло.
„Чуковете” изпратиха „Болейн граунд” във вторник вечерта в мач срещу „Манчестър Юнайтед”. И как само го направиха! С велик обрат срещу „Червените дяволи”, с радост от успеха и завършека на един доста успешен сезон… и със сълзи в очите, разбира се.
„Няма как да забравиш този стадион, на който се изпълняваше тъч само на 2 крачки от трибуните. Това бе едно страхотно място”, връща се назад в годините легендата Тревър Брукинг, прекарал цялата си кариера в „Уест Хам” и записал 643 мача с тъмночервената фланелка с небесносини ръкави. Настоящият мениджър Славен Билич също изтъква, че атмосферата на „Ъптън парк” няма как да се получи на Олимпийския стадион, където отборът ще домакинства от следващия сезон.
Хари Реднап, извел "чуковете" до последното по-предно място във Висшата лига в края на 90-те години на миналия век, коментира пред „Дейли телеграф”: „Тук се създаваше невероятна атмосфера. Много рядко се вижда подобна гледка във футбола. Хората продължават да ме питат какво прави „Ъптън парк” толкова специален? За 18 години в „Уест Хам” разбрах, че това се дължи на изградената общност. Тъжно ми е, че напускаме „Ъптън парк”, но за клуба преместването е голяма крачка напред”.
Последното изречение на Реднап е изключително показателно. Клубът правел крачка напред. Към кое? Много просто – към по-големия бюджет! „Уест Хам” вече продаде 50 хиляди сезонни карти за следващия сезон, при досегашни 28 хиляди на сезон за „Ъптън парк”. Останалите 10 хиляди билета за всеки мач също ще се разпродават бързо, тъй като живеещите в кварталите около Олимпийския стадион вече са полудели по темата „Уест Хам”, а скоро се очаква „чуковете” да се превърнат в атракция и за милионите чуждестранни туристи, които от години включват в програмата на екскурзиите си в Лондон и посещение на мачове на „Арсенал” и „Челси”. Целта е съвсем скоро „Уест Хам” да вземе дял от тях.
Клубът ще плаща по 2,5 милиона паунда на сезон за наем на Олимпийския стадион. Но това е пренебрежимо малка сума в сравнение с очакваните приходи, които ще потекат като златни реки, когато „Уест Хам” се превърне в един от най-посещаваните отбори на Острова. Така „чуковете” правят решителна крачка към увеличаването на приходите и позиционирането си сред водещите клубове в Англия.
Това е новият 60-хиляден дом на "Уест Хам", който ще се превърне в туристическа атракция и символ на комерсиализма
Разбира се, това не е някакво невиждано иновативно решение за европейския футбол. Всъщност е най-лесното, което системата на модерния футбол предлага. Преди година „Атлетико” (Мадрид) и „Рома” – два от европейските отбори, на чиито стадиони има най-гореща подкрепа, решиха да рискуват атмосферата от трибуните срещу милиони в касите. Съвсем скоро двата клуба ще се преместят в новите си свръхлуксозни, ултрамодерни, високотехнологични домове. „Уест Хам” пък просто ще използва наготово построеното за Олимпийските игри съоръжение. Така три от европейските символи на романтичната, вълнуваща горещи фенове игра ще останат в историята и ще градят своята нова идентичност.
Е, това е, бедни ми „Уест Хам”. Комерсиалният футбол избра поредната си жертва, която скоро ще бъде много по-богата и много по-успешна, но атрактивна главно за хора с таблети, фотоапарати и телефони в ръка? Футболът се раздели с един от най-симпатичните отбори, залагащ на битката и страстта, за да посрещне един нов богат и модерен клуб.
Обаче... не станаха ли твърде много?!
"Ъптън парк" бе символ на горещата подкрепа от трибуните и един от последните бастиони на романтизма във футбола
Стоян Генов, "Новинар"
Няма коментари:
Публикуване на коментар