Преди Великден един голям българин показа какво е силата на духа.
Бившият капитан на националите по футбол Стилиян Петров даде пример на целия свят как трябва да се борим със себе си, с проблемите си и какво е да показваме мъжество в най-тежките за нас моменти. За начина, по който Стенли остана лоялен към бившия си клуб, който му помогна в лечението, всички на Острова се преклониха.
Оттук насетне, каквото и да направи Стан, за феновете от Бирмингам той ще бъде светец. У нас също момчето от Монтана вече е икона.
Стилиян Петров
Един друг голям спортист обаче сам срита реномето си и то в деня на възкресението. Само с няколко удара – не по топката, а по своята ракета, в изблик на гняв, показвайки неуважение към съперника, Григор Димитров от кумир за много деца се превърна в лошия пример, който не трябва да следват.
Спортист номер 1 на България за 2014 г. допусна да бъде освиркан на централния корт в Истанбул, където по всички предварителни прогнози трябваше да триумфира и да възвърне част от избледнелия си блясък с първа титла за сезона. Уви, вместо това се случи недопустимото за джентълменски спорт като тениса, където добрите обноски и феърплея са властвали на корта от десетилетия преди Григор.
Почетният гражданин на Варна и Хасково скъса няколко ракети, но счупените в земята такива, довели до наказателен гейм, показват освен слаба психика и нещо много повече – неуважение и непризнаване превъзходството на съперника. Да, аржентинецът Диего Шварцман не е толкова известен като Григор, на цели 58 места е зад него в световната ранглиста и няма до себе си световни звезди, по които мнозина въздишат. Но пък показа, че се бори до края, за да се докаже и напълно заслужено го постигна след 3 часа игра.
Въпреки че имаше здравословни проблеми и въпреки че се извини за постъпките си, които и самият той не можа да си обясни, Гришо мина границата на приемливото и сам смачка градения с години имидж на толерантен и възпитан спортист.
„Ще ме критикувате ли?“, попита Димитров на пресконференцията българските журналисти, отразяващи турнира. Да, Гришо, ще те критикуваме. Защото когато отказваш да играеш за България, когато предпочиташ турнир в Истанбул, а не в София, трябва да си подготвен за критиките. Защото ти си идол за стотици малки тенисисти, които следят всяка твоя стъпка. И тъй като идваш да ги мотивираш само в демонстративните си мачове, то трябва добре да съзнаваш, че действията говорят много повече от думите. Така че каквото и да кажеш в твое оправдание, каквито и извинения да отправиш, ти вече си отворил дълбоката рана с ударите по клея с ракетата.
Защото с подобни постъпки като в Истанбул все повече хора у нас ще мислят като таксиджията, с който пътувах за мача ти с Монфис. „Какъв мач, на оня лигльото ли?“, ме попита той.
И думите му още кънтят в главата ми...
Григор Димитров
Снежана Иванова, "Монитор"
Няма коментари:
Публикуване на коментар