Пролет

Пролет
Пролет

7 септември 2018 г.

Смъртоносно бездействие

Най-малкото заради предписанията, пътната агенция е била наясно с най-проблемните участъци от поне година...
 
Пътищата са опасни, държавата го знае, но не прави нищо, за да промени положението. 

Това излиза от предоставената от МВР информация за отправените към АПИ предписания за проблемни участъци. Фактите са достатъчно красноречиви: за 2017 г. само в областните дирекции на петте най-големи града - София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора, има издадени над 1432 предписания и разпореждания от органите на реда. Но няма нито една наказателна мярка срещу бездействието на пътната агенция по тях.

Това са все пътища, на които нещо не им е наред. Дали има много инциденти, дали движението не е добре организирано, дали настилката е увредена, няма мантинели, знаците не се виждат или маркировката е изтрита - всяко от тези неща може да се окаже причина за трагичен инцидент. И за поредна разправия кой е отговорен.

Може ли МВР да е изпратило 7 предписания до АПИ (по думите на вътрешния министър в оставка) за конкретния участък край Своге и да не са взети мерки? Вместо да попита това обаче вицепремиерът по обществения ред и сигурността Красимир Каракачанов предпочете да внушава, че вината за катастрофата може да е само на шофьора. А кой ще попита и МВР защо е бездействало по неизпълнените предписания?
 

Сега от АПИ уверяват, че започнали проверки на всички пътища в страната. Звучи обаче като пореден кризисен пиар за успокояване на общественото мнение. Защото, най-малкото заради предписанията, пътната агенция е била наясно с най-проблемните участъци от поне година. Отговорното поведение предполага, ако нещо не е както трябва с даден участък, трафикът по него да бъде спрян до поправянето му. 

В противен случай за произшествията на пътища без издаден акт 16, какъвто е този през Искърското дефиле, не може да се говори като за инциденти.

  Capital.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар