"Икономическата зависимост и сливането на парите с властта е неспасяемо."
"Има "кръвопускане" от журналистиката към други занимания, като политически пиар. Много добри журналисти минаха към различни партии да създават образа на техните началници, също и в рекламата. На мен не ми е много приятно да говоря против колегите, въпреки че не съм действащ журналист."
Това сподели бившата журналистка и водеща на предаване в БНР Виза Неделякова в интервю в предаването "РадиоТочка".
На въпроса, защо журналистиката е станала "наведена" професия, а журналистите губят доверие тя каза:
"Да не би да има голямо доверие към политиците, учителите, уважение към лекарите. Тази загуба на авторитети е повсеместна. От няколко години си мисля, кой е авторитет в България в момента? Защото във всекидневието няма нужда от авторитети, но в кризисна ситуация има нужда от двама - трима да излязат и да кажат нещо на хората и това са обществени авторитети. Аз не зная такъв човек".
Някогашната водеща на предаването "Добър ден" и авторското "Постфактум" по БНР коментира журналистиката в момента и посочи разделението в обществото, като една от причините за нивото на журналистите, а също и социалните мрежи, където всеки може да говори.
"При социализма беше силно затруднено говоренето на маса хора. В момента е проговорила половин България и всеки иска да слуша своя глас, а не на някакъв журналист. Всяка медия с изключение на БНР, като отвориш и ти е ясно на кого е и под чие влияние е, и това личи в последните години ясно. А то не е медия, а гледната точка на този, който неофициално я владее", коментира Виза Недялкова.
И допълни - "не мога да съдя никого, който е икономически притиснат".
Според нея има нещо много неприятно за журналистическата колегия и това е, че всяко тъпо изречение от парламентарната зала се разпространява, "това руши обществената среда".
Недялкова припомни, че имаше журналисти – икономисти, международници, военни и се правели сериозни коментари.
"А сега има ресорни, които отразяват пресконференции и промени в закони. Да не говорим, че политическият живот освен по телевизора се случва на пресконференция или пиар съобщения. Това няма защо да бъде отразявано. Ако има такъв дух в гилдията, тези които се наричат политици, ще започнат да правят политика, а не този казал, оня казал", коментира бившата журналистка на БНР.
Като допълнителна слабост на журналистиката тя посочи, че светът присъства много малко в нашите медии.
"Икономическата зависимост и сливането на парите с властта е неспасяемо", посочи Недялкова.
Няма коментари:
Публикуване на коментар