Зима

Зима
Пролет

21 ноември 2021 г.

Владислав Миланов: Появяват се нови форми на речева агресия в политическото говорене

"Ако българските политици не разберат, че трябва чрез словото си, чрез силата на думите си да бъдат по-близко до нас хората, тази битка ще бъде все по-обречена." 

 

"Не смятам, че дебатът между двамата кандидати за президент би променил нагласите на хората за кого да гласуват."

Това каза пред БНР доцент Владислав Миланов, директор на Центъра за изследване на политическото и журналистическото говорене, преподавател в Софийския университет.

"Защото се чува само едно общо политическо говорене, в което няма конкретност. Дори самите политици сякаш предпочитат уютно да стоят зад едни гръмки фрази, зад едни изречения, в които няма голяма премисленост, а само с едни общи формулировки, които все по-трудно достигат до българските граждани", заяви още доц. Миланов.

"Ако българските политици не разберат, че трябва чрез словото си, чрез силата на думите си да бъдат по-близко до нас хората, тази битка ще бъде все по-обречена.

Нещо повече - сега констатираме, че се появяват нови форми на речевата агресия, ние ще анализираме тази реч и от утре официално с имена ще направим заключенията.

Голяма част от политиците се научиха да отправят тази агресия чрез - ирония, чрез различни изразни средства, чрез умалителни думи и изрази с оценъчно значение, чрез специфична интонация в говоренето...

Имаше речева агресия и това не може да се отрече", заяви доц. Миланов.

По думите му - това, че се говори с обиди означава, че политиката не ни сближава, а все повече ни раздалечава, което е тъжно за едно демократично общество.

"Искам след пет години да чувам реч, която да ни прави нация, обединена, умна, стабилна, която да прави животът ни по-добър, не само на думи, но в действителност"
, каза още доц. Миланов.


Няма коментари:

Публикуване на коментар